úterý 21. května 2013

Klouzačka - vagónek a nástupní plošinka 1

Výrobu klouzačky jsem začal tou nejhrubší prací - úpravou podvozku pro vagónek. Oproti boji na mašince jsem už s motorovou pilou zacházel jak starý tesař. Možná to bude tím, že je to trochu silnější s delší lištou a už jsem věděl do čeho jdu. Takže jsem si troufl zařezat rovnou dvě sedačky.

Vagonek u trámu po úpravě motorovou pilou. Dvě sedačky připravené k sezení.


Na trámu je už vidět, že je nějakých 7 let starý a ne vždy byl ukázkově schovaný pod střechou. Takže se mohl hoblík vyřádit trochu víc než obvykle. Bral jsem to rovnou po 1,5 mm a celkem jsem odebral asi 0,5 cm, než jsem začal být spokojený s kvalitou dřeva. Po hoblíku se do práce vrhla bruska nejdříve s 60tkou a padly na to 2 papíry, než řezné rány po motorovce prošly testem sednutí. Potom celé lehce přebrousit 120tkou a už se mohlo natírat.

Elektrická bruska se na tom trámu hodně nadřela.

Jak vidíte na předchozí fotce, začalo se stmívat a tak byl čas se přesunout do dílny a trochu potrápit mozkové závity s nákresy sloupků. Šlo o to, že sloupky jsou s obdélníkovým průřezem (9x11 cm) a jsou zbytečně vysoké (120 cm). Tak jsem se rozhodl, že spodek až do nástupní plošinky nechám jako nohy a zbytek zaříznu a nechám jako rukojeti pro zábradlí. Výhodou bude, že nástupní plošinka bude pěkně sedět na nohách a nebudu muset zdlouhavě a neesteticky řešit zábradlíčko. 

Další faktor, který mi zamotal trochu představivost byl průřez mojí okružky - 5,5 cm, čemuž jsem musel přizpůsobit vymýšlení řezů. Nechtěl jsem zbytečně vyměřovat a trefovat protilehlé řezy, tak jsem použil tréning z 3D her a načrtl linky, kdy při troše štěstí a správné hloubce průřezu odpadne ze sloupku přesně ta část, kterou nepotřebuji. No aby toho nebylo málo, tak každý sloupek byl jinak orientovaný a potřeboval stejnou péči při vymýšlení. No ve výsledku jsem měl spousty čar na 4 sloupcích a byl natolik mentálně vyčerpaný, že jsem šel raději spát.

Sloupek s předkreslenými řezy v různých hloubkách.

Nemohl jsem ani dospat, abych se konečně dostal k řezání a odpovědi na palčivou otázku - zda je to vymyšlené správně. Dal jsem si nutné ranní kafíčko a vrhl se na pilu. 4 řezy a 

... zatím to vypadá nadějně ...

Sloupek po 4 řezech v různých hloubkách
... i zde vše vypadá jak má (starého řezu si nevšímejte, na ten nemám autorská práva) ...

Sloupek po 4 řezech připravený na odlomení zbytku
... a trochu zapáčit ...

olé - a výsledek přesně podle mých snů a představ

No a včil to celé 3x zopakovat s nadějí, že jsem nebyl večer moc unavený a vše jsem nakreslil a popsal pořádně. A povedlo se!

Sloupky na klouzačku připravené s vyřezaným zábradlím připravené na další opracování

Tak to bychom pro dnešek měli. Nástupní plošinka si jistě zaslouží samostatný příspěvek ne?

Žádné komentáře:

Okomentovat