Výsledný fazolový záhonek |
Jako vždy jsem to chtěl mít hlavně rychle a účelně. A využít zbytky. Našel jsem jednu hodně dlouhou fošnu, kterou jsme používali ještě na stavbě na lešení a roky se válela v koutě pozemku. Rozřezal, zatloukl železné kolíky a opřel fošnu o ně.
Budování fazolového záhonku |
Zbytek fošny jsem ještě rozpůlil a přivrutoval na horní a dolní konec. Vzhledem ke svažitému pozemku jsem nepůlil kolmým řezem, ale šikmým, takže bočnice pěkně sedly na terén.
Bočnice fazolového záhonku |
Do záhonku jsem navozil hlínu, kompost a hnůj, pěkně promíchal a mohlo se začít vysazovat.
![]() |
Příprava půdy pro výsadbu fazolí |
Do předních řad jsme dali hrášek, na který máme připravené opory ze zbytků plůtku.
Vzadu fazole, v předu hrášek |
Pro fazole je důležité, aby měly po čem šplhat. Nadělal jsem do horní střešní lišty díry, kterými jsem protáhl provázek.
Provázky pro podporu rostoucích fazolí |
Bohužel se později ukázalo, že jsem nosnost provázku podcenil a v silném větru se několik pramenů přetrhlo. Ale když dám příští rok poctivější, tak to funkční bude dokonale.
Narostené fazolové výhony. Část provázků přetrhána |
Výhod má tento záhonek hned několik.
- je přímo u domečku, ogar má radost, že se o něco může starat
- fazole krásně pokryjí nevzhlednou stěnu a krásně kvetou
- nezanechávají žádné stopy na dřevě, jako některé jiné popínavky
- jsou naprosto bezúdržbové, jen občas potřebují zalít
No a v září nezbývalo nic než sklidit úrodu.
![]() |
Sklizeň fazolí |
Jen občas zalít potřebují? Jako mistr Yoda mluvíš ty!
OdpovědětVymazatPravdu ty máš, opravit se pokusím to :-)
OdpovědětVymazatNěco takového bych chtěl letos na zahradě postavit i pro naše malé děti, věřím tomu, že by si s dětským domečkem parádně vyhráli a odložili by třeba i mobilní telefony a klávesnice na nějakou dobu ;-) Mám na to docela dost dřeva, takže to by problém být neměl, navíc teď jsem si objednal parádní pracovní oblečení, takže už jen stačí vyčkat na teplejší počasí! :-)
OdpovědětVymazatDobrý den, máme doma také domeček se záhonkem. Ten tedy není fazolový, ale květinový. Kupón jsem sehnala na luční boudě, a dneska nám dělají květiny velikou radost. Do budoucna bychom chtěli ještě vytvořit takovou květinovou střechu na domečku. Prosím o nějaké tipy na zrealizování naší květinové střechy, protože si s tím zatím nevíme rady. :)
OdpovědětVymazatNikdy by mě nenapadlo využít dětský domeček takhle kreativně. Podle mě by měl mít každý kousek na zahradě nějakou funkci a tohle je prostě geniální. Kromě toho, že děti budou mít krásný domeček na hraní, tak si ještě vypěstujete vlastní fazole. Já ráda pracuji na zahradě, a proto jsem si na internetových stránkách https://www.ardon.cz/c/327/monterkove-odevy koupila montérky s laclem. V nich se mi perfektně plejí záhony.
OdpovědětVymazatDobrý den, to je úžasný nápad s tím domečkem. Souhlasím, že když už něco na zahradě je, tak by to mělo být funkční. Takový domeček poslouží dětem na hraní a zároveň jako prostor pro pěstování. Je to mnohem lepší než kupovat nějakou jednorázovou plastovou prolézačku. Já jsem nedávno narazila na bazar, kde jsem dětem koupila na zahradu houpačku.
OdpovědětVymazatPovedená práce. Mě osobně tam dělá největší radost ta předzahrádka s hráškem. Chuťově se ho nemůžu nabažit, ale taky mi přijde fajn, že vytvoří takovou přírodní clonu. Zajímalo by mě, jestli se vytáhl při růstu až na střechu. To už pak chce jenom pořádný rukavice, nůžky a hurá na to.
OdpovědětVymazatTo využití jedné stěny na záhon mi přijde jako fakticky super nápad. A cením taky to, že je to celé ze dřeva. My máme doma dřevo rádi. Dokonce i na dřevostavbu jsme zvolili po dlouhém váhání dřevěné krytiny Drdlik. A dětské hračky? Tak ty máme taky prakticky jenom ze dřeva. :)
OdpovědětVymazat