neděle 3. května 2015

Dětský domeček - okna a truhlíky

Po delší době se vracím ke stavbě domečku. Zvládli jsme téměř vše, co bylo potřeba - jen chybí několik detailů. Jako jsou například truhlíky a okna. Jsou to sice detaily, ale docela podstatné a hlavně upravené oproti původním plánům.

Okenice dětského domečku
Okna, okenice a truhlík

Okna


V původních plánech jsou plastová okna vložená mezi domeček a okenní rám, který je následně přivrutován. Nicméně tohle řešení mi moc nevyhovovalo. Zejména v létě by bylo dobré mít domeček důkladně větraný. Naopak bez plastových oken by v zimě do domečku foukal zbytečně sníh. Tak jsem udělal variabilní osazení.

Zajištění okenního rámu u dětského domečku
Zajištění okenního rámu
Rám okna jsem přidělal na volno a zajistil jen otočným šroubkem. Není tedy problém jednoduše na jaře  okna vyjmout na podzim je naopak vrátit pod rám.

Okna, okenice a okenní rám u dětského domečku
Vrstvení okna a okenního rámu

Truhlíky


Uchycení truhlíků na původním domečku nasvědčovalo tomu, že měly být jen na ozdobu. Naše plány ale počítaly s plnohodnotným využitím - osazením truhlíku s hlínou a bohatými rostlinami. Dva vruty by určitě neunesly truhlíky s hlínou i rostlinami, zvláště pokud by to důkladně zalila třeba bouřka. Tak jsem drobně připojení truhlíků vyztužil.

Uchycení truhlíku pro rostliny na dětském domečku
Pevné připojení truhlíku pod oknem
Místo dvou vrutů jsem truhlík i domeček provrtal centimetrovým vrtákem a připevnil pomocí tří šroubů. Použil jsem raději i větší podložky, aby se náhodou truhlík s hlínou třeba po bouřce vlastní vahou nevytrhl.

Připevnění truhlíku uvnitř dětského domečku
Tři šrouby držící truhlík v detailu zevnitř.
Délku šroubů jsem samozřejmě přesně změřil, aby nepřesahovaly dovnitř domečku. To by mohlo být možným zdrojem úrazů při hře uvnitř domečku. A nakonec tedy fotografie domečku v plné parádě s rozkvetlými truhlíky.

dětský domeček s kvetoucími truhlíky
Hotové okenice, okna i truhlíky
Už jsem zvědavý, jakou dekoraci a barevnou variaci vymyslíme letos.


Žádné komentáře:

Okomentovat