sobota 29. prosince 2012

Odsavač pilin - první dojmy

Od začátku, co jsem začal pracovat se dřevem bylo jasné, že bez odsávání pilin a prachu to bude hodně náročné. Až po narození ogara jsem zjistil, že realita je ještě mnohem vzdálenější. Dílna se stala nepoužitelnou, jemný prach z broušení je opravdu silný alergen, který rád proniká po celém domě.

Dílna smutně zaplněná nepořádkem...


Naprostou většinu aktivit jsem přes léto přesunul ven před garáž a dílna se jen smutně plnila nepořádkem a odloženými věcmi. Vzhledem k tomu, že je zima na krku a já bych si přeci jen ještě docela rád užil dílny, tak jsem si objednal řešení. Hobby odsavač pilin. Výběr po delším hledání padl na Woodster dc 12 a to z několika důvodů:

  • cena cca 3700 byla akceptovatelná a řádově jinde než průmyslové vysavače
  • dostatečný zásobní pytel na piliny
  • robustní provedení pro dlouhou službu

Odsavač v rozkladu. Sestavit lze jednoduše i bez návodu.

Prozatím si nedovolím psát podrobnější recenzi, tak jen pár bodů kterých jsem si všiml během prvních dnů. Začnu zkraje těmi zápornými

  • v balení nebyl návod na montáž

Je tam sice manuál pro provoz v desítkách jazyků, ale obyčejný návod na smontování ala IKEA tam zcela chybí. Vzhledem k tomu, že je přístroj dodán v rozkladu, mě to docela překvapilo. Zjevně výrobce předpokládá, že si odsavač koupí už skutečný kutil, který nebude mít s pár šroubky problém.

  • byl tam zcela zbytečný imbus

Na rozdíl od návodu na složení je v balení přiložen imbusový klíč. Zde se výrobce nejspíše nechal IKEA přístupem inspirovat. Úsměvné na tom je, že k sestavení není imbus vůbec potřeba! Vše je na klíče 9, 10 a 14mm. Nechápu!

  • bez odsávací hadice

Když jsem rozbalil krabici, tak jsem měl jasno, že jsem něco zapomněl rovnou dokoupit. A to odsávací hadici. Součástí dodávky je 2m hadice, která ale slouží jen k vedení od odsavače k redukcím. Rozhodně se s ní nebude dát pohybovat například kolem hoblovaného trámu. Na to je moc krátká a hlavně tuhá. Má průměr 10cm a je opravdu nemotorná. Tudíž  nezbývá než dokoupit cca 4m menší hadice k jednotlivým přístrojům.

Na půl cestě k úspěchu. Chybí nasadit filtr a odpadní pytel.

No ale abych jen nehaněl, tak i ta pozitiva

  • hluk

Čekal jsem pořádný hukot, ale byl jsem překvapen, že je přístroj relativně tichý. 

  • rozměry

Čekal jsem také, že to bude velké neskladné heblo, které nebudu mít kam zaparkovat. Nicméně po složení je odsavač celkem mobilní a hlavně skladný. Je spíše orientován na výšku, takže podlahové plochy v dílně moc nezabere.

A co zatím nemohu zcela posoudit?


  • výkon

Ten ještě budu muset v praxi pořádně ověřit, nakolik je dostačující. Mám bohužel srovnání s naším centrálním vysavačem a jeho příkon 2000W k 500W odsavače je opravdu znát. Se standardní 2m hadicí v pohodě odsává. Ale když jsem připojil 10m hadici právě z centrálu, tak do jejího konce se piliny moc nehrnou. Ale používal jsem ho zatím jen při úklidu. Piliny od pily nebo hoblíku létají v podstatě samy :)


  • systém filtrování

Prozatím nevím, nakolik je velkopovrchový látkový filtr účinný. Při úklidu nikde kolem něj drobný prach nelétal. Ale při jemném plácnutí do pytle se z něj obláček prachu zvedl. Opět uvidím a zhodnotím časem. Každopádně mám v plánu přidat do dílny odsávání vzduchu s výfukem mimo barák pro další pročištění vzduchu při práci.

Hotovo, sestaveno. A nezbývá než zahájit úklid!

Žádné komentáře:

Okomentovat