sobota 20. dubna 2013

Dřevěná terasa levně, efektivně a flexibilně

Po nastěhování se do nového domu nás čekalo mnoho dodělávek zajišťujících dostatečný komfort uvnitř i venku (a tento fakt je platný i po 5 letech bydlení). Jedním z urgentních úkolů byla terasa. Stavební firma po sobě zanechala na naše přání pouze vybetonovaný základ a na nás bylo vymyslet a osadit odpovídající dřevěnou terasu.

Terasa na jaře po zametení čeká na pokládku dřeva.
Je samozřejmě několik cest, jak to udělat kvalitně a většina z nich ukrutně drahých počítajících s dodávkou na klíč a tropickým dřevem. Největší nevýhoda takové terasy je ovšem její pevné přidělání. Vzhledem k Valašským zimám jsme chtěli něco flexibilního, co na zimu lehce sklidíme. Nejsem totiž zcela přesvědčen, že tropické dřevo vydrží 5 měsíců v roce pod sněhem a teploty od -35 stupňů po mnoho let.

Moje řešení vyžadovalo následující podmínky:
  • lehká konstrukce, kterou lze rychle sklidit a znovu vrátit
  • klasické dřevo s vyšší trvanlivostí ale přijatelnou cenou
  • položení terasovek ve vzduchu na velmi trvanlivém roštu
A jak jsem to vyřešil?

Jednoduše: borovicové terasovky na roštu z tlakově impregnovaných smrkových latí v 16 blocích 1m širokých a 1,5m dlouhých.

A jak to splňuje podmínky?

Flexibilita: Na podzim postupně odnosím těch 16 bloků na severní stranu domu a opřu je o zeď pod přesah střechy, kam sníh nemůže. Nejsou nejlehčí, ale jako jednorázová činnost to zabere max. 1 hodinu času a trochu se protáhnu.

Komplet zazimovaná terasa
Výdrž: Borovice opravdu vydrží. Navíc není trvale vystavena nepříznivým podmínkám. Terasa je samozřejmě vyspádovaná, takže déšť okamžitě steče. Ve vodě a nepořádku také neleží díky roštu. Tlakově impregnovaný rošt po 5 letech používání nejeví žádné podstatné změny.

Cena: Terasovky jsme koupili v nějaké akci v OBI nebo Baumaxu. Za 100 Kč / 2m prkno. To je cca 8 000 za prkna + 1800 za impregnovaný rošt + 200 za vruty a jsme na 10 000 Kč za "nezničitelnou" terasu. Kalkulace na poctivé exotické dřevo na naši terasu včetně pokládky vycházela na cca 55 000 Kč. A nevěřím, že vydrží 5x déle.

Postupné pokládání jednotlivých dlaždic
No abych nebyl jen pozitivní tak jednu nevýhodu (kterou můžete ale lehce vyignorovat podle přiloženého návodu) a jednu mou velkou chybu (kterou díky upozornění také nejspíše nezopakujete).

Nevýhoda: údržba - rozuměj natírání terasy. Používáme standardní a námi ověřený tenkovrstvý Xyladecor, který máme všude na domu. Ale na terasu působí počasí opravdu velmi intenzivně. Přes parné léto ji i pravidelně poléváme pro zvýšení vlhkosti na terase. A barva se rychle sprašuje. Ideální by bylo každý rok na jaře celou terasu natřít (2 vrstvy). Ale komu by se něco takového chtělo proboha dělat? A naše řešení? Rozhodli jsme se, že se nám moc líbí patina, která na dřevě časem vzniká a veškeré natírání jsme už 3. rokem vypustili :)

Chyba: no musím si to omlátit o hlavu a považujte to za Cimrmanovské: "Tudy ne přátelé". Jedná se o umístění latí na roštu. Dal jsem je cca 10 cm od okraje desek s tím, že se nebudou tolik prohýbat a nemusím dávat další lať uprostřed. A výsledek? Šlápnete-li na okraj bloku, tak ten se krásně pod Vaší vahou zhoupne a druhý konec zvedne o 20 nad terasu. SHIT. 

Rychlé řešení: Dávám při pokládání terasy pod okraj všech bloků nařezané zbytky latí a nadávám jak špaček.

Správné řešení: dát dvě latě na úplný okraj desek a jednu do prostředka. Ano tehdy jsem ušetřil asi 800 za další latě. A teď už se 4. rokem chystám to spravit. Ale komu by se chtělo těch 650 vrutů vyšroubovat a poté zase zavrutovat zpět?

Terasa připravená k nastěhování komplet vybavení včetně grilu
Možná se také necháte inspirovat a pustíte se do díla. Největší výhoda našeho řešení je opravdu v možnosti zazimovat dřevo na tuhou zimu.

2 komentáře:

  1. To je super, líbí se mi, jak je ta podlaha super lehce rozmontovatelná v případě potřeby :) Prosím více takových tipů!

    OdpovědětSmazat
  2. My máme také dřevěnou terasu. Chtěli jsme, aby nám ladila se zahradou, a když by byla hliníková nebo železná, tak by se zahradou tolik nesplynula. Dřevěná terasa tak pro nás byla jasnou volbou a rozhodně toho nelitujeme.

    OdpovědětSmazat