pondělí 15. července 2013

Nový projekt - pergola s dřevěnou podlahou

Všímavější si jistě všimli, že jsem tu dlouho nic nepublikoval. Není to způsobeno tím, že bych se rekreoval s ROH na Máchově jezeře. Spíše naopak - bezhlavě jsem se pustil do hodně velké akce schované pod kódem PERGOLA.

Výhled z místa plánovaného zahradního posezení - to stojí za hřích ne?


Už při terénních úpravách pozemku před nastěhováním se do domu jsme měli vytipováno jedno místo v zahradě s nádherným výhledem, kam by se hodila zahradní stavba pro nějaké to grilování a sezónní odpočívání. A v čem spočívala ta příprava?


Už v této fázi jsme věděli, kde jednou bude stát zahradní pergola.
To máte mimo jiné:
  • srovnání pozemku do roviny
  • vyvedení elektriky až na konec zahrady
  • vyvedení vody v blízkosti
  • příprava meze pomocí obrovských kamenů
  • přichystání prostoru pro schody
  • zasazení stín tvořících stromů v blízkém okolí
  • atd atd...


Ornice připravená na úpravu pozemku - tvorbu mezí a prostoru pro pergolu

No a letos nejspíše v pomatení smyslů jsem se do toho pustil. Rád bych to vše nějak smysluplně popsal, ale je to tak veliký projekt - že to půjde jen s obtížemi a pomalu. A hlavně je to "živočišný proces", veškeré plány se mění v průběhu realizace. Zkusím to co nejvíce rozdrobit na jednotlivé činnosti, aby si každý našel co potřebuje a nikdo se neztratil.

První základní dělení bude na terasu a samotnou pergolu.

Terasa


Pod terasou budu rozumět to, po čem se šlape:) Nejspíše mi ulítnou i názvy jako podlaha nebo podlážka. Ono se doslovně o terasu nejedná - ta by měla přiléhat k domu. Nicméně technologie stavby bude zcela stejná, jen bude umístěna uprostřed zahrady. K tématu terasy se budou vztahovat například zemní úpravy, betonování patek, chystání podkladového roštu a samotné položení podlahy.

Co bude výjimečné na tomto projektu a proč ho vyčleňuji jako samostatné téma je fakt, že po dlouhé době to bude vše z nového a zakoupeného materiálu. Pojímám to hodně poctivě, takže vše bude modřínové. Mohu tedy konečně nabídnout i přehled kompletních nákladů - včetně materiálu, což se může leckomu hodit. Nebude to tedy nejlevnější řešení, ale dle mého soudu optimální řešení cena / výkon.

Pergola


Pergola bude částečně z materiálů, které mám k dispozici (hlavní smrkové trámy 13x11 cm) a částečně z kupovaných, hoblovaných hranolů (ty jsou ještě v procesu výběru - a hodně daleko:). Zastíněná plocha by měla být cca 5x4 m - takže žádný drobek, ale taneční parket to také nebude. 

Tak s chutí do toho! Zemní práce, betonování patek i podkladový rošt je hotový - tak je rozhodně o čem psát.

podkladový rošt pro terasu
Rošt pro položení terasy pod pergolu. Ale sem je cesta ještě dlouhá...

Žádné komentáře:

Okomentovat