Tak jsem dovezl všechno potřebné nářadí, obhlédl připravený materiál a trochu se rozcvičil na předních nohách. Tak bychom to mohli dnes dorazit téměř do konce.
2. dopoledne - zbytek nástupní plošinky
Ono po technické stránce a na postupu se nic moc nezměnilo. Podle podobného mustru jsme udělali zadní nohy (také dlaby a čepy pomocí frézky, dlátka a pily čepovky). Důležité bylo vymyslet samotnou horní plošinku. Oba trámky jsme zkrátili na 100 cm a zakreslili čepy na obou stranách.
A tady došlo k jedné z mála chyb v realizaci. Jak jsem psal v předchozím příspěvku - předřezával jsem čepy pomocí okružky s nastaveným potřebným průřezem. Ono to fungovalo parádně do té doby, než jsem přišel na stranu, kde byl čep asymetrický. A bohužel nejdříve prořízl čep s hlubší hloubkou. V návalu euforie z krásného řezu jsem rovnou otočil trámek a znovu řízl. A celý čep bez odmítání odpadl. Chvíli jsem zíral na krásně hladký konec trámku bez čepu, než mi došlo, že jsem ho opět prořízl na hlubší hloubku a tím ho zcela oddělil. No nic, dvakrát jsem měřil, jednou řezal a stejně jsem si to celé zopakoval! Tedy doporučuji nejen dvakrát měřit, ale nezapomenout i kontrolovat nastavení nářadí!
Takže v důsledku máme 97 cm dlouhou nástupní plošinku - no co, stane se. To ovšem nebylo jediné opracování horních trámků. Ještě jsem vyfrézoval 3 cm široký pruh 1 cm hluboký po celé délce trámku. Rozhodl jsem se totiž zapustit desky pro nástup, aby výsledek k něčemu vypadal.
No a nezbývalo než to celé dát dohromady. Tady je pár obrázků výsledné klouzačky s nástupní plošinkou a 3 metry dlouhou skluzavkou.
Zadní nohy klouzačky jsou jen volně položené v kamíncích. |
Detail nástupní plošiny se zafrézovanými prkénky. |
Detail připojení skluzavky k plošině |
A celý výtvor ve své nahé (nenatřené) kráse |
Ano, klouzačka byla testována na dětech. Prošla úspěšně. |
A teď test pro bystré. Co nám tu chybí? Chlapi nejspíše budou spokojeni, ale mamky se okamžitě zarazí - ano chybí schůdky a zábradlíčko.
Nebojte se, nechybí. Samozřejmě nenechám ogary vycházet na klouzačku přes volně položenou kulatinu. Oboje je hotové, nicméně bylo to doděláváno za hustého deště a neměl jsem minimální chuť na fotodokumentaci. Jakmile se mi podaří získat aktuální fotografie zcela hotového díla, tak je dodám a vystavím.
Prozatím se musíte spokojit s výrobním postupem ke schůdkům s jednou fotografií.
1. vyměřil jsem si potřebné úhly pro vhodný sklon schůdků a přenesl je na trámek.
2. uřízl jsem trámky bočnic na potřebnou délku.
3. zafrézoval jsem do bočnic otvory pro vložení stupňů.
Takto vypadaly bočnice schodů před finálním opracováním |
4. uřízl jsem dva stupně
5. stupně i bočnice jsem standardně opracoval (frézou srazit hrany, bruskou začistit)
6. smontoval (zapustil stupně do bočnic a pojistil vrutem zvenčí)
7. přivrutoval k nástupní plošině.
Hotovo. Ještě doplním slíbené fotky a hurá na další projekt (tentokrát vlastní klouzačku, kde vypustím nákup té plastové části).
Žádné komentáře:
Okomentovat